Paariteraapia

Suhteteraapiast saavad abi kõik kelle omavahelised suhted on keerulised, rasked, konfliktsed ja vähe rõõmu pakkuvad. Või kes lihtsalt soovivad omavahelist suhtlust parandada.
Kui paarisuhe teeb haiget, põhjustab stressi ja ei paku rõõmu, kui konfliktid eskaleeruvad või paari vahel on sugenenud vaikus ja võõrdumine, siis saab suhteteraapia aidata jõuda algse armastuse ja läheduse tundeni. Kui mõlgutate mõtteid, et vahest oleks lihtsam lahku minna kui koos jätkata, siis on kindlasti aeg teraapiasse tulla.
Imago paariteraapiat saab kasutada kahe inimese vahel tekkinud suhteprobleemide lahendamiseks läbi Imago dialoogi, mis on turvaline meetod üksteise empaatiliseks kuulamiseks ja sügavuti mõistmiseks.

​Imago paariteraapia töötati välja Dr. Harville Hendrix’i ja Helen LaKelly Hunt’i poolt. Kellel on teema vastu rohkem huvi, või kes soovivad ise ennast aidata, siis kindlasti soovitan lugeda ka eesti keeles ilmunud Dr. Harville Hendrix’i raamatut „Teekond soovitud armastuseni; käsiraamat paaridele“ (Pilgrim 2011).
Hendrix ja Hunt valisid sõna „imago“ (mis on ladinakeelne sõna ja tähendab kuvandit, pilti, imidžit), tähistamaks „alateadlikku imidžit, mida inimene on sünnist saadik vorminud vastassoo kohta“.
Täiskasvanuna paarisuhtes kogetav pettumus- või ärritustunne on sageli seotud meie lapsepõlve kogemusega. Lihtne näide – kui sind lapsepõlves sageli kritiseeriti, siis oled suure tõenäosusega kriitika suhtes eriti tundlik, ja sulle näib, et su partner kritiseerib sind tihti. Samuti, kui lapsena tundsid end hüljatuna, allasurutuna, mahajäetuna jne, siis need tunded tulevad ka paarisuhtes esile.

Paarisuhteteraapia seansi ajal ei vestle terapeut klientidega ja ei ole nende vahel “kohtunikuks”. Terapeut on seansi ajal vahendaja, pannes paari omavahel turvalist dialoogi pidama (imago dialoog), võimaldades paaril väljendada oma mõtteid ja tundeid turvalisel moel ja kuulates partnerit tähelepanelikult, et võimaldada partneri sügavuti mõistmist, minemata igapäevastesse negatiivsetesse mustritesse. See on teekond teadliku partnerlussuhteni ja võimaluseni parandada lapsepõlvehaavad läbi sügava kontakti loomise oma partneriga.

Paariteraapiast saavad abi kõik kelle omavahelised suhted on keerulised, rasked, konfliktsed ja vähe rõõmu pakkuvad.